psarianos

Ιάκωβος Ψαριανός

Γεννήθηκε στην Αθήνα.  Σπούδασε Οικονομικά στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς (πτυχίο). Εργάσθηκε ως βοηθός έρευνας στο Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών (Κ.Ε.Π.Ε.).  Έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Μ.Α.) και στο University of Illinois at Urbana-Champaign (Ph.D.). Υπήρξε υπότροφος του Ι.Κ.Υ., του Ιδρύματος Μποδοσάκη, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του University of Illinois at Urbana-Champaign. Κατά τη διάρκεια των διδακτορικών του σπουδών βραβεύθηκε με το Robert Demarest Memorial Award (Διδασκαλία) και το Hans Brems Research Award (Έρευνα).

Εργάσθηκε ως Λέκτορας στο Indiana University-Purdue University at Indianapolis, ως Επισκέπτης Επίκουρος Καθηγητής στο University of Illinois at Urbana-Champaign και ως Π.Δ. (407/80) στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, όπου εξακολουθεί να εργάζεται ως Επίκουρος Καθηγητής. Στα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται η Θεωρία Οικονομικής Μεγέθυνσης, η Δυναμική Οικονομική Θεωρία και η Μακροοικονομική Θεωρία και Πολιτική.