kaskarelis

Ιωάννης Κασκαρέλης

Ο Ιωάννης Αλκιβιάδη Κασκαρέλης, απόφοιτος της Ιωνιδείου Πρωτύπου Σχολής Πειραιώς (Γυμνάσιο-Λύκειο, 1973-1979), του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (1983), με μεταπτυχιακά στην Ανωτάτη Εμπορική (1985), και διδάκτορας (Ph.D. in Economics) του Πανεπιστημίου του Λονδίνου (Birkbeck College, 1990, τίτλος διδακτορικής διατριβής : «Macroeconomic Interdependence among the Main Industrial Economies. Empirical Investigations Using Quarterly Models»). Υπότροφος του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ενδιαμέσων ετών και εξωτερικού) καθώς και μεταπτυχιακός υπότροφος της ΑΣΟΕΕ. Τακτικός Καθηγητής (από τον Ιούλιο του 2012) και προηγουμένως Αναπληρωτής Καθηγητής (από τον Οκτώβριο του 2004) με γνωστικό αντικείμενο τα Διεθνή Οικονομικά στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Από το 1992 μέχρι το 2004 μέλος του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού (στην αρχή σαν λέκτορας και από το 1995 σαν επίκουρος καθηγητής) του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με γνωστικό αντικείμενο την Οικονομετρία. Έχει διδάξει τα μαθήματα της οικονομετρικής θεωρίας και εφαρμοσμένης οικονομετρίας σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, μακροοικονομικής θεωρίας και πολιτικής και μακροοικονομικής ανάλυσης σε εισαγωγικό μέσο και προχωρημένο επίπεδο, διεθνούς εμπορίου, διεθνών νομισματικών σχέσεων, οικονομικής ολοκλήρωσης με στοιχεία διεθνών σχέσεων (παγκοσμιοποίηση, γεωστρατηγικές επιδιώξεις κλπ). Έχει επίσης διδάξει ως tutor στο μεταπτυχιακό μάθημα οικονομικής θεωρίας και πολιτικής στο Birkbeck College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου, όπου εργάσθηκε επίσης ως επιστημονικός συνεργάτης και ερευνητής. Μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος (1983-), της European Economic Association (1988-98), της Royal Economic Society (1988-2000), της American Economic Association (1995-99), και της Ελληνικής Πανεπιστημιακής Ένωσης Ευρωπαϊκών Σπουδών (1997-). Επίσης ερευνητικός εταίρος στο Ινστιτούτο Μελετών Οικονομικής Πολιτικής (ΙΜΟΠ, 1993-98), μέλος της New York Academy of Sciences (1994-99), και της American Association for the Advancement of Science (2000-01). Συντομογραφημένο βιογραφικό του έχει καταχωρηθεί στα Παγκόσμια Βιογραφικά Λεξικά Marquis ‘Who is Who in the World’, ‘The Contemporary Who is Who’ (and in other biographical dictionaries) of the American Biographical Institute (ABI), ‘Dictionary of International Biography’ (and in other biographical dictionaries) of the International Biographical Centre (IBC) Cambridge England, και στην ειδική έκδοση ‘2000 Outstanding Intellectuals of the 20th Century’ (IBC). Έχει παρουσιάσει εργασίες του σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια και έχει διατελέσει κριτής (referee) επιστημονικών άρθρων για δημοσίευση σε διάφορα διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Το επιστημονικό ερευνητικό έργο του μέχρι το 2012 αποτελείται από 4 μονογραφίες, 4 διδακτικά εγχειρίδια, 30 άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά (όπως στα Oxford Bulletin of Economics and Statistics, Journal of Macroeconomics, Weltwirtschaftliches Archiv., Economia Internazionale, Applied Economics, Indian Journal of Economics, International Journal of Social Economics, Journal of Social and Economic Development, Humanomics, Foresight, International Journal of Environment and Sustainable Development, Rivista Internazionale di Scienze Economiche e Commerciali, κ.ά), και 25 άρθρα σε συλλογικούς τόμους, πρακτικά συνεδρίων, άλλα επιστημονικά περιοδικά και κείμενα προς συζήτηση.