arvanitidis

Πασχάλης Αρβανιτίδης

Ο Δρ. Πασχάλης Αρβανιτίδης είναι Αναπληρωτής Καθηγητής Οικονομικής Ανάλυσης των Θεσμών στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΠΘ) και καθηγητής-σύμβουλος στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ). Κατέχει διδακτορικό δίπλωμα (PhD) στην Θεσμική Οικονομική, Αστική Ανάπτυξη και Αγορά Ακινήτων (με υποτροφία από το Πανεπιστήμιο του Aberdeen), μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών (Postgraduate Certificate) σε Μεθοδολογίες Έρευνας και μεταπτυχιακό τίτλο τύπου Master (MLE, RICS accredited) στην Οικονομική Γης και Ακίνητης Περιουσίας (με υποτροφία από το ΙΚΥ) από το Πανεπιστήμιο του Aberdeen (UK). Είναι διπλωματούχος Αγρονόμος και Τοπογράφος Μηχανικός απόφοιτος του αντίστοιχου Τμήματος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (πρώτος στο έτος, με υποτροφίες ΙΚΥ). Έχει εργασθεί ως λέκτορας στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών (ΠΘ), ως συμβασιούχος λέκτορας (ΠΔ 407/80) στο Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΠΘ) και στο Τμήμα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών (ΑΠΘ) και ως διδάσκων και επιστημονικός συνεργάτης στα Τμήματα Property και Land Economy του Πανεπιστημίου του Aberdeen, UK. Ο Πασχάλης Αρβανιτίδης έχει διδάξει σε μεταπτυχιακά προγράμματα στην Ελλάδα και τη Μ. Βρετανία, και έχει συμμετάσχει σε Ευρωπαϊκά και εθνικά ερευνητικά προγράμματα. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν ζητήματα θεσμών και ανάπτυξης, κοινών (commons) και διαχείρισης των κοινών πόρων, χωροθέτησης μεταναστών, φιλοσοφίας και μεθοδολογίας των οικονομικών, αστικής και περιφερειακής ανάπτυξης καθώς και αγοράς γης και ακινήτων (Real Estate). Εργασίες του έχουν δημοσιευθεί σε διεθνή έγκριτα περιοδικά (όπως Public Choice, Cities, Journal of Economic Studies, Contributions to Political Economy, Peace Economics, Peace Science, and Public Policy, και International Journal of Environmental Technology and Management) και συλλογικούς τόμους βιβλίων, ενώ είναι συγγραφέας σε τρία βιβλία.