kevork

Ηλίας Κεβόρκ

Ο Ηλίας Σ. Κεβόρκ υπηρετεί στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας από τον Σεπτέμβριο του 2001 αρχικά ως Διδάσκων ΠΔ/80, στη συνέχεια από τον Σεπτέμβριο του 2005 ως Λέκτορας, Επίκουρος Καθηγητής με θητεία, και μόνιμος Επίκουρος Καθηγητής με Προσωποπαγή Θέση, και τέλος από τον Ιούνιο του 2016 σε μόνιμη θέση καθηγητή, της βαθμίδας του Αναπληρωτή Καθηγητή, στο γνωστικό αντικείμενο «Οικονομική της Διοίκησης (Managerial Economics)». Είναι πτυχιούχος Οικονομικών Επιστημών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, πρώην ΑΣΟΕΕ (1984), και κάτοχος Μάστερ Επιστημών στη Στατιστική, (M.Sc, 1985), και Διδακτορικού Φιλοσοφίας (Ph.D, 1990) στις στατιστικές πλευρές της προσομοίωσης, αναφορικά με συστήματα αποθεμάτων και εξυπηρέτησης, από την Οικονομική Σχολή του Λονδίνου (London School of Economics, L.S.E.) του Πανεπιστημίου του Λονδίνου. Κατά τη διάρκεια της διδακτορικής του έρευνας υπήρξε υπότροφος του ιδρύματος Αλ. Ωνάση.

Οι τομείς ερευνητικού ενδιαφέροντος του Η. Κεβόρκ είναι η Εφαρμοσμένη Οικονομική, η Διοικητική Επιστήμη, η Επιχειρηματική Στατιστική, και οι Χρονολογικές ΣειρέςΠροβλέψεις. Οι ειδικότερες θεματικές ερευνάς του επικεντρώνονται σε (α) θέματα εφοδιαστικών αλυσίδων – διαχείριση αποθεμάτων, (β) διενέργεια προβλέψεων με στοχαστικά υποδείγματα χρονολογικών σειρών, (γ) υποδείγματα διερεύνησης καταναλωτικών προτύπων από στοιχεία οικογενειακών προϋπολογισμών και (δ) χρήση της προσομοίωσης διακριτού ενδεχομένου για τη μελέτη της δυναμικής εξέλιξης συστημάτων εξυπηρέτησης και αποθεμάτων. Έχει δημοσιευμένο έργο σε διεθνή έγκριτα επιστημονικά περιοδικά όπως European Journal of Operational Research, OMEGA, ΙΜΑ-Journal of Management Mathematics, International Transactions in Operational Research, Journal of Applied Statistics, Applied Economics, Applied Economics Letters κλπ. O Η.Σ.Κεβόρκ έχει επίσης συμμετάσχει σε ερευνητικά προγράμματα όπως ΕΣΠΑ 2007-2013, ΕU 7-Cooperation, Phare, EQUAL κλπ. Έχει επίσης εργαστεί ως ερευνητής και ως επιστημονικός συνεργάτης σε ερευνητικά κέντρα και εταιρείες συμβουλευτικής όπως στο Κέντρο Οικονομικών Ερευνών (ΚΟΕ) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο Ελληνικό Ινστιτούτο Υγιεινής και Ασφάλειας Εργασίας (ΕΛΙΝΥΑΕΕ), στον Σύνδεσμο Εταιρειών Πληροφορικής Ελλάδος, στο European Research Centre σε έρευνες αγορών, στο Γραφείο Δοξιάδη κλπ.