stpapada

Στέφανος Παπαδάμου

Ο Δρ. Στέφανος Παπαδάμου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 1/5/1974. Είναι έγγαμος με δύο παιδιά. Κατέχει Πτυχίο Εφαρμοσμένης Πληροφορικής από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Ανάλυση Έργου, τα Χρηματοοικονομικά και τις Επενδύσεις από το Πανεπιστήμιο York της Μ. Βρετανίας. Το 2002 αναγορεύτηκε Διδάκτωρ του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, ολοκληρώνοντας την διδακτορική του διατριβή με τίτλο «Ανάλυση Απόδοσης ενός Διεθνώς Διαφοροποιημένου Χαρτοφυλακίου –Ομολογιών – Μετοχών και Συναλλάγματος».

Την περίοδο 1999-2003 διετέλεσε διευθύνων σύμβουλος στην Ανώνυμη Εταιρεία Λήψης Διαβίβασης Εντολών στο χρηματιστήριο Finaccor Analysis. Διδάσκει για πολλά χρόνια μαθήματα σχετικά με τη διεθνή τραπεζική, την νομισματική θεωρία και πολιτική, την διαχείριση χαρτοφυλακίου, τα χρηματοοικονομικά και τις επενδύσεις τόσο σε προπτυχιακό επίπεδο όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Ως επισκέπτης καθηγητής έχει διδάξει στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας ενώ διδάσκει και στο Μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στην Τραπεζική, του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.

Μιλάει πολύ καλά Αγγλικά και Γαλλικά.

Στην παρούσα φάση ο Δρ. Στέφανος Παπαδάμου είναι Καθηγητής στο γνωστικό αντικείμενο Νομισματική και Τραπεζική Οικονομική στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Διετέλεσε επίσης Διευθυντής του Μεταπτυχιακού Εφαρμοσμένης Οικονομικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Εργάζεται ως συν-συντάκτης του περιοδικού Bulletin of Economics, ως μέλος του συντακτικού συμβουλίου της Cogent Economics & Finance και ως κριτής σε περισσότερα από 50 περιοδικά. Είναι συγγραφέας τριών βιβλίων στα ελληνικά.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται σε ζητήματα νομισματικής και τραπεζικής οικονομικής και συμμετέχει σε εθνικά και διεθνή επιστημονικά ερευνητικά έργα. Άρθρα του έχουν δημοσιευθεί μεταξύ άλλων στα ακόλουθα διεθνή επιστημονικά περιοδικά: International Journal of Money and Finance, Review of Quantitative Finance and Accounting, Journal of International Financial Markets, Institutions & Money, International Review of Financial Analysis, International Review of Economics & Finance, European Journal of Political Economy, Southern Economic Journal, International Journal of Finance and Economics, Eastern European Economics, Managerial Finance, Applied Financial Economics, Applied Economic Letters, Research in International Business and Finance, Defense and Peace Economics.