tzeremes

Νικόλαος Τζερεμές

Σύντομο Βιογραφικό:

Ο Καθηγητής Νικόλαος Τζερεμές διδάσκει σε προπτυχιακό επίπεδο: Μικροοικονομική Ανάλυση Ι, Μικροοικονομική Ανάλυση ΙΙ, και Πολυεθνικές Επιχειρήσεις. Σε μεταπτυχιακό επίπεδο διδάσκει: Διοίκηση Ολικής Ποιότητας και Μέτρηση Παραγωγικότητας Οικονομικών Μονάδων. Επίσης στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus Academic Staff Mobility Programme, έχει διδάξει ως επισκέπτης καθηγητής σε θέματα σχετικά με efficiency και productivity (μεταπτυχιακό/διδακτορικό επίπεδο) στα παρακάτω ιδρύματα της αλλοδαπής:

• School of Business, Management and Economics, University of Sussex, UK.
  • Kent Business School, University of Kent, UK.
  • School of Business and Management, Queen Mary University of London, UK.
  • Nottingham University Business School, University of Nottingham, UK.

Έχει δημοσιεύσει πάνω από 100 εργασίες και ερευνητικά δοκίμια που τυγχάνουν πάνω από 2000 ετεροαναφορών. Οι εργασίες του έχουν δημοσιευτεί σε υψηλού κύρους διεθνή επιστημονικά περιοδικά ανάμεσα στα οποία είναι και τα: Research Policy, European Journal of Operational Research, OMEGA: The International Journal of Management Science, Journal of Productivity Analysis, Economics Letters, Journal of Business Research, International Journal of Operations & Production Management, Environment and Planning A, Journal of Banking & Finance, International Journal of Production Research, Journal of the Operational Research Society και Journal of International Money and Finance. Οι ερευνητικές του εργασίες σχετικά με την μέτρηση της αποτελεσματικότητας και της παραγωγικότητας (efficiency and productivity ) έχουν παρουσιαστεί σε υψηλού κύρους συνέδρια όπως:

European Workshop on Efficiency and Productivity Analysis (EWEPA),
The North American Productivity Workshop.

Επίσης είναι κριτής ερευνητικών εργασιών σε αναγνωρισμένα διεθνή επιστημονικά περιοδικά και έχει βραβευτεί για την συνεισφορά του αυτή από το: European Journal of Operational Research Journal of Banking & Finance, Journal of Business Research, International Journal of Hospitality Management, International Review of Financial Analysis και από το Economic Modelling. Από το 2017 είναι αναπληρωτής εκδότης (Associate Editor) του έγκριτου διεθνούς ακαδημαϊκού περιοδικού Economic Modelling, που εκδίδεται από τον εκδοτικό οίκο Elsevier BV. Επίσης από το 2019 είναι μέλος της συντακτικής επιτροπής (Editorial Board Member) του έγκριτου διεθνούς ακαδημαϊκού περιοδικού Tourism Economics που εκδίδεται από τον εκδοτικό οίκο SAGE Publications Ltd.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στην ανάλυση της αποτελεσματικότητας και της παραγωγικότητας (efficiency and productivity).

Google Scholar profile

SCOPUS profile